New Grower What are your costs per Oz.?

I never buy and I never sell, but a close relative stopped by and I filled up a small jar full and asked him how much? It was some ungodly amount, I can't believe what they are paying out there, and I just gave it to him, and it was not even a big deal to me, there's plenty more where that came from.
 
I think the problems I've run into is the constant desire for innovation and efficiency, so I've probably dropped close to $10k just on equipment and supplies, only to have half of them sitting next to my grow area.. If I can exclude that cost and just look at what I've been doing lately (organic super-soil, LED/HPS, indoors), I'm probably looking at about $100/oz but that's coming down, as I have everything I need now, including seeds, so once I harvest the DP Blueberry, and the next round of seeds, that price will probably drop by 50%, and then the one after that, even more!!! Ideally, I'd like to be down around $30/oz once it's all said and done, but electricity prices bounce around a bit where I'm at, so I'm considering the possibility of getting a couple small solar cells, if even just to run my lights or fans, not to mention that it could help with power outages, since they seem to happen often where I am, at least once a week, but they don't usually last more than 20min or so..
 
Somehow GodAmJT brought me over here with me checking out some of his postings as i don't stray too far from the micro section on these forums, but ANTiFA your question made me think after reading some responses, so I'll throw in a different take than others, first my consumption rate fits my grow style with that being a micro grower, works for me but doesn't work for everyone and their own goals, but ill also say i haven't really weighed everything i grow other than for the occasional comparison purpose, as im currently on a genetic hunting adventure and don't have overall yield as a goal, even though i'm now in a state of oversupply and currently get a good 5-10 times what i would ever consume with my current genetic hunting adventure.

But my operating costs for me per oz i guess would break down like this
Electricity: $3.0-3.75
Mix and Nutes: $0.75-1.5 Rough Estimate

For a total of $3.75-5.25 an Oz

But that does not include the sunk costs which can vary for everyone and their involvement level.
Cases, led lights, heatsinks, controls, watering systems, fans, upgrades, remakes ect, im probably around the $400-500 range for my latest two cases, but i've done micro spaces in the past that yielded quite a bit more for easily around $150-200 sunk cost wise.
The other sunk cost in my opinion is seeds but again that depends on your involvement as well, cheapest seeds i've bought that were actually really good and i want to get more of were about $25 a 10 pack, i've also bought seeds many times in the $10-20 a seed range some were worthwhile, and some not so much.


So to flip it around a question for you is if you really want to grow your own, which i believe all of us on here will say you should, would be to start thinking about how much do you consume or would like to "have on hand", and you could probably easily do it on a budget with the current street prices you may be paying, as a grow doesn't have to be fancy, it could just be a light in a closet or cupboard that gets the job done for your needs, or say small ready to grow tent kits only needing a filter, a pot, mix, and a seed can be picked up for around $400-500 and a first time grower with a mild involvement of paying attention to what they are doing could easily pull 6-8oz easily if not more, so at your current prices of $250-320 an oz, kinda makes you scratch your head.

You're in the right place though, as this is a good forum if you want to go down that path.
 
Somehow GodAmJT brought me over here with me checking out some of his postings as i don't stray too far from the micro section on these forums, but ANTiFA your question made me think after reading some responses, so I'll throw in a different take than others, first my consumption rate fits my grow style with that being a micro grower, works for me but doesn't work for everyone and their own goals, but ill also say i haven't really weighed everything i grow other than for the occasional comparison purpose, as im currently on a genetic hunting adventure and don't have overall yield as a goal, even though i'm now in a state of oversupply and currently get a good 5-10 times what i would ever consume with my current genetic hunting adventure.

But my operating costs for me per oz i guess would break down like this
Electricity: $3.0-3.75
Mix and Nutes: $0.75-1.5 Rough Estimate

For a total of $3.75-5.25 an Oz

But that does not include the sunk costs which can vary for everyone and their involvement level.
Cases, led lights, heatsinks, controls, watering systems, fans, upgrades, remakes ect, im probably around the $400-500 range for my latest two cases, but i've done micro spaces in the past that yielded quite a bit more for easily around $150-200 sunk cost wise.
The other sunk cost in my opinion is seeds but again that depends on your involvement as well, cheapest seeds i've bought that were actually really good and i want to get more of were about $25 a 10 pack, i've also bought seeds many times in the $10-20 a seed range some were worthwhile, and some not so much.


So to flip it around a question for you is if you really want to grow your own, which i believe all of us on here will say you should, would be to start thinking about how much do you consume or would like to "have on hand", and you could probably easily do it on a budget with the current street prices you may be paying, as a grow doesn't have to be fancy, it could just be a light in a closet or cupboard that gets the job done for your needs, or say small ready to grow tent kits only needing a filter, a pot, mix, and a seed can be picked up for around $400-500 and a first time grower with a mild involvement of paying attention to what they are doing could easily pull 6-8oz easily if not more, so at your current prices of $250-320 an oz, kinda makes you scratch your head.

You're in the right place though, as this is a good forum if you want to go down that path.

Wow...that's very impressive for indoor! I had better get over to the micro section and have a look at your grow! Thanks for straying into this and the moonshine thread man!
 
I k
Howdy folks!

I was doing some looking at my state's work-in-progress MMJ info, and while it looks...decent, it does *not* include the ability for patients or caretakers to grow their own if they so choose. Which for someone like me who lives on an extremely small fixed income, means that it's essentially no good to me as I'll likely be priced out of the market even at dispensary prices.

This got me curious what it would cost me per oz, once I got to the point where I found a good strain and got good enough at growing it to ensure a maximum and repeatable harvest each time. What I came up with is roughly $80-90 an O, which should cover my needs for a month. Still gonna have to find room in my already slim budget for it, but considering an O of the good-good can go for $250-$320 on the street here...it's a definite improvement.

So what are you "paying" per oz? How does it compare to your local street or dispensary prices? I know for me, just having the capability to be super selective with the strain is worth a lot to me, but the cost is really the driving force behind my personal decision to start growing. I have no idea how close my actual monthly cost will be to what I estimated, but if I'm forced to pay street prices for my cannabis, I'd never be able to keep myself in meds.

Thanks!

I know I'm late to the thread but this is mainly what got me interested in growing my own though I haven't yet. Out here we have no medical or rec and people are still selling quarters for 120 with no price break. Meaning if you get a oz thats $480! Sometimes if lucky can get some ok looking buds for 350-380 a oz if ya find the right ppl. That's usualy pretty good bud from my experience but a lot of the time peoples will sell good stuff then you go back and their selling what looks like mids or shwag at dank prices. It really a sucky situation.

Also cool name and avatar! :thumbsup::cheers:
 
my weed cost for one tent was:

$4.25/oz for electric, probably about $0.12/ounce for nutrients, $0.99/oz for coco. I harvested 120 grams, or 4.29 ounces. Total= $5.40/oz
 
When I grow organic, I figure 5 cents per plant plus electric. I grew an Auto ultimate that gave me 13oz dry. Because I was using cheap, low efficiency Chinese lights,
it cost me $12.52/oz with my current lighting it would have been around $5.00/oz also
 
I discount the cost of my equipment as I upgrade a piece here, a piece there, and usually one -two grows I've recouped the cost in bud. My growroom owes me nothing! I've acquired probably $2000 of seed by swapping my own seed for whatever is offered! I've spent maybe $350 on seed over three years.

I think the problems I've run into is the constant desire for innovation and efficiency, so I've probably dropped close to $10k just on equipment and supplies, only to have half of them sitting next to my grow area.. If I can exclude that cost and just look at what I've been doing lately (organic super-soil, LED/HPS, indoors), I'm probably looking at about $100/oz but that's coming down, as I have everything I need now, including seeds, so once I harvest the DP Blueberry, and the next round of seeds, that price will probably drop by 50%, and then the one after that, even more!!! Ideally, I'd like to be down around $30/oz once it's all said and done, but electricity prices bounce around a bit where I'm at, so I'm considering the possibility of getting a couple small solar cells, if even just to run my lights or fans, not to mention that it could help with power outages, since they seem to happen often where I am, at least once a week, but they don't usually last more than 20min or so..
 
I think the problems I've run into is the constant desire for innovation and efficiency, so I've probably dropped close to $10k just on equipment and supplies, only to have half of them sitting next to my grow area.. If I can exclude that cost and just look at what I've been doing lately (organic super-soil, LED/HPS, indoors), I'm probably looking at about $100/oz but that's coming down, as I have everything I need now, including seeds, so once I harvest the DP Blueberry, and the next round of seeds, that price will probably drop by 50%, and then the one after that, even more!!! Ideally, I'd like to be down around $30/oz once it's all said and done, but electricity prices bounce around a bit where I'm at, so I'm considering the possibility of getting a couple small solar cells, if even just to run my lights or fans, not to mention that it could help with power outages, since they seem to happen often where I am, at least once a week, but they don't usually last more than 20min or so..
Okay guys this is something I'm getting ready to try I grew a 4 plant crop in my RV on my first grow okay the way it's wired it cost around 6-8.00 a month to run around 1,000 watts 18 hours a day.im going to set up same system in my grow room will it work yes for how long that's what I'm going to find out I know it works great for 80 days.i just don't know if it's worth the 1,500 to set it up but I'm going to do it in a few months and we will see how long it can take the daily draw should be no problem.
 
Back
Top